GASTBLOG: Gentle Clowns bezoeken Windekind Leuven

De voorbije maanden kwamen in Windekind twee Gentle Clowns van Belevingsgerichte Zorg – Hannes Goffin & Pieter Beck – ook actief als improbeest & docent bij FUS! – drie keer langs in onze klas EL3.
Een klas met zes leerlingen met een ernstig meervoudige beperking — elk met hun eigen ritme, hun eigen manier van reageren en communiceren.
Echt contact ontstaat hier niet vanzelf. Het vraagt traagheid, precisie en een flinke dosis empathisch afstemmen.

De Gentle Clowns slaagden daar opmerkelijk goed in.
Ze namen de tijd om de sfeer te voelen, te vertragen, te kijken.
Hun aanpak was zacht, intuïtief en tegelijk methodisch: via modellering, non-verbale interactie en subtiele prikkelafstemming vonden ze aansluiting bij elk kind.
Met mimiek, lichaamstaal, humor en kleine geluiden bouwden ze herkenning en vertrouwen op.

Wat in onze klas de basis vormt – veiligheid, warmte, empathie en liefde – droegen de clowns zichtbaar uit.
Ze straalden rust uit, observeerden met aandacht en reageerden met finesse op wat ze zagen gebeuren.
De effecten waren duidelijk voelbaar: glimlachjes, oogcontact, ontspanning, kleine bewegingen of geluidjes — elk een mini-teken van verbinding.

Tijdens het derde bezoek merkten we wel een lichte verschuiving: er werd wat meer gesproken, en de focus bleef wat langer hangen bij één leerling die van nature vlot contact maakt.
De uitdaging ligt net bij de leerlingen die meer nabijheid en fijngevoeligheid vragen — waar de respons miniem is, maar des te waardevoller.
Het zou interessant zijn mocht in een volgend traject daar wat meer ruimte voor zijn, zodat wij als team ook verder kunnen leren van hun manier van kijken en reageren.

De foto’s tonen mooi hoe elke leerling op zijn of haar manier genoot van de individuele aandacht.
Voor ons als leerkrachten was het bovendien inspirerend om te observeren — en soms mee te stappen in het spel.
De aanpak van de Gentle Clowns nodigt uit om ook in de klas vaker met dat soort relationeel spel en vertraagde communicatie te experimenteren.

Een warme, leerzame ervaring — met zachte impact, maar grote waarde.

Een reactie achterlaten

Je e-mailadres zal niet getoond worden. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *